افزایش سنگین قیمت خودرو، سند شکست عرضه در قرعه کشی و بورس کالا

0 0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
Read Time:2 Minute, 16 Second

از ابتدای مهرماه، ثبات قیمت در بازار خودرو، جای خود را به التهاب و آشفتگی داد و بورس کالا این روند را متوقف نکرده است.

از ابتدای مهرماه، ثبات قیمت و نوسانات جزئی در بازار خودرو، جای خود را به التهاب و آشفتگی داد. بن‌بست مذاکرات برجام، موجب گسیختگی افسار بهای دلار شد و نتیجه این امر خیلی زود بازار خودرو را تحت تأثیر قرار داد. حدود سه ماه است که نرخ دلار روزبه‌روز بیشتر شده و افزایش قیمت خودرو هفته آخر آذرماه نیز یکی از پیامدهای اصلی این صعود قیمت به حساب می‌آید. با این حساب می توان گفت که نه عرضه خودرو به صورت قرعه کشی و نه عرضه در بورس کالا، تاکنون تاثیری بر متعادل سازی بازار خودرو نداشته وحتی شاید زمینه ساز سرعت گرفتن رشد تورم در کشور نیز شده باشد.

نوسانات بازار خودرو در روزهای اخیر به فاجعه تبدیل شده، به طوری که تنها در عرض ۱۰ روز، عمده محصولات داخلی بین ۳۰ الی ۵۰ میلیون تومان گران‌تر شده‌اند. در حال حاضر با دلار ۳۷۸۷۰ تومانی (۲۶ آذرماه ۱۴۰۱) پراید ۱۳۱ تولید سال ۱۳۹۹ به عنوان ارزان‌ترین خودرو، حدود ۲۱۷ میلیون تومان قیمت دارد.

همان‌طور که گفته شد، بهای دلار تا حد زیادی موجب افزایش قیمت خودرو هفته آخر آذرماه شده، اما شکست طرح های عرضه خودرو در قرعه کشی و بورس نیز جزو عوامل تأثیرگذار روی قیمت ماشین در نظر گرفته می‌شود. از طرف دیگر با توجه به آینده مبهم اقتصاد حاکم، افراد در تلاش هستند تا با خرید خودرو، ارزش سرمایه خود را حفظ کنند، غافل از اینکه رشد تقاضا در شرایطی که عرضه خودرو در بازار کم است، تنها موجب تورم بیشتر، پررنگ شدن حضور دلالان و واسطه گران سودجو و در نهایت افزایش بی‌رویه قیمت ماشین می‌شود.

قیمت عمده خودروها در ظرف چند روز اخیر به طور قابل‌ملاحظه ای افزایش است. جدول قیمت برخی خودروهای داخلی پرطرفدار را در ادامه مشاهده می‌کنید. در صورت عدم مدیریت صحیح و چاره‌اندیشی به‌موقع، مشخص نیست که افزایش قیمت‌ها تا کجا ادامه می‌یابد. شاید پیش‌بینی پژو ۲۰۶ نهصد میلیون تومانی خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رود، به حقیقت تبدیل شود!

مدل خودرو قیمت قبلی (اوایل آذرماه) قیمت فعلی (۲۶ آذرماه)
سمند LX مدل ۱۳۹۹ ۲۵۵ میلیون تومان ۳۶۵ میلیون تومان
پژو پارس مدل ۱۳۹۹ ۳۴۰ میلیون تومان ۴۴۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ ۳۳۲ میلیون تومان ۳۷۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ پانوراما مدل ۱۴۰۰ ۴۶۰ میلیون تومان ۵۱۰ میلیون تومان
دنا پلاس توربو دنده ای ۱۴۰۰ ۵۳۰ میلیون تومان ۵۸۵ میلیون تومان
تیبا مدل ۱۴۰۰ ۲۱۰ میلیون تومان ۲۳۵ میلیون تومان
تیبا ۲ مدل ۱۳۹۹ ۲۲۱ میلیون تومان ۲۴۵ میلیون تومان
شاهین ۱۴۰۰ ۳۷۰ میلیون تومان ۴۳۰ میلیون تومان
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

مطلب پیشنهادی

کشف حیات در سیاره سرخ ممکن است با مریخ‌نوردهای کنونی غیرممکن باشد

زمان مطالعه: 3 دقیقه پژوهش‌های انجام‌شده در بیابان آتاکامای شیلی نشان می‌دهد که ابزارهای علمی مریخ‌نوردهای کنونی نمی‌توانند نشانه‌های …

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%