سرخط خبرها

نوشته های جدید

مطلب

فرم

سال نو مبارک!

برآمد باد صبح و بوی نوروز به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال همایون بادت این روز و همه روز

با سلام احترام
🌸 فرا رسیدن نوروز باستانی را تبریک عرض نموده و شادی و سلامتی برای همه آرزومندم. 🌸

قطعه‌ای برای افزودن امکان شارژ بی سیم به همه موبایل‌ها

تولیدکنندگان تلفن‌های همراه به سمت فناوری شارژ بی سیم حرکت می‌کنند و بسیاری از شرکت‌ها محصولات خود را با این ویژگی عرضه کرده‌اند؛ اما تلفن‌های قدیمی نیز می‌توانند با نصب یک قطعه کوچک، قابلیت شارژ بی سیم را داشته باشند.

سیاه چاله ها چیزی را نمی‌مکند!

برخی از مردم خیال می‌کنند که سیاه چاله ها همانند یک جاروبرقی بزرگ در نقش یک مکنده غول پیکر عمل می‌کنند که فضای اطراف خود را در خود می‌کشد. اما این تصور صحیح نیست و آنها نیز مانند سایر اجسام آسمانی هستند با این تفاوت که دارای میدان نیروی جاذبه بسیار قوی‌تری هستند.
اگر شما خورشید را با یک سیاه چاله هم جرم با خورشید جایگزین نمایید، زمین به درون آن کشیده نمی‌گردد و زمین همین مدار چرخشی فعلی خود را حفظ خواهد نمود.
اگر چه به نظر می‌رسد که سیاه چاله‌ها مواد موجود در اطراف خود را می‌مکند اما این موضوع یک برداشت نادرست است. ستارگانی که در مجاورت سیاه چاله قرار دارند جرم خود را به صورت بادهای ستاره‌ای که به سمت سیاه چاله در جریان است از دست می‌دهند که این موضوع هم با فاصله میان ستاره و سیاه چاله ارتباط مستقیم دارد.

توضیحات بیشتر »

مولد واندوگراف چیست ، چگونه کار می کند و چه کاربردی دارد؟

« مولد واندوگراف چیست ، چگونه کار می کند و چه کاربردی دارد ؟ » مولّد واندوگراف (Van de Graaff generator) ، نام دستگاهی است که بار الکتریکی روی کلاهک فلزی آن انباشته می شود و اگر یک جسم رسانا با کلاهک فلزی این دستگاه تماس پیدا کند ، دارای بار الکتریکی می شود.

توضیحات بیشتر »

اطلاعیه آغازین

با سلام و عرض ارادت

حضور شما در سایت علمی آموزشی ما مایه مباهات است بزودی با مطالب ارزنده در خدمت شما عزیزان هستیم.